Norjalaislegenda hämmentyi nuorten suomalaishiihtäjien harjoittelusta – “Piti melkein vaihtaa norjasta englantiin”

schedule 18 lokakuun 2018 - 08:22
person Marko Ollonqvist

Norjalaislegenda hämmentyi nuorten suomalaishiihtäjien harjoittelusta, kun entinen hiihtäjäsuuruus Harri Kirvesniemi kertoi aiheesta.

“Suomen maastohiihdon kilpailukyky” on omakustanteinen kirja, joka julkaistiin keskiviikkona. Kyseisessä julkaisussa nousee esille Harri Kirvesniemen ja norjalaislegenda Vegard Ulvangin välinen keskustelu nuorten suomalaishiihtäjien harjoittelusta.

– Vegard hämmentyi todella suuresti, kun kerroin hänelle suomalaisten nuorten hiihtäjien valmennuskulttuurista, jossa painotetaan peruskestävyyttä ja annetaan liian vähän painoarvoa vauhti- ja tehotreeneille, Kirvesniemi kertoo.

– Hän ei meinannut uskoa tätä valmennuksen ohjeellista jakautumista. Piti melkeinpä vaihtaa keskustelukieli ruotsista ja norjasta englantiin.

Myös Kirvesniemi itse näkee 75-sivuisessa kirjassa, että suomalaisissa harjoittelutavoissa on paljon asioita, joita tulisi pohtia tarkkaan. Tehotreenejä ei ole riittävästi, vaan keskittyminen on kokonaismäärässä kaiken harjoittelun suhteen.

– Olen ollut jo pitkän ajan huolestunut sekä hiihtomme tulevaisuudesta että myös huippuhiihtomme nykytilastakin. Käytännön esimerkkinä muistan, kun saatoin 70-luvulla tehdä 4-5 tehoharjoitusta viikossa ilman mitään ongelmia.

Kirvesniemen valmentajana noin 20 vuoden ajan toiminut Jorma Manninen on niin ikään samoilla linjoilla kyseisessä teoksessa.

– Tämän koosteen tarkoituksena ei ole hyökätä nykyistä linjausta vastaan. Viesti on se, että kansainvälisen tason hiihtäjäksi on kuitenkin noustu erilaisilla harjoitusrakenteilla ja painotuksilla.

Marko Ollonqvist
Toronto

Lue myös:
Huikeaa! Betsafen kisassa palkintoina NHL Winter Classic- ja NBA-matkat!

Liity keskustelemaan vedonlyönnistä:

Urheiluvedot FB-ryhmä
Telegram
Discord